Microsoft Windows 95

Widoki Ekranów

 

obrazek

Ekran startowy systemu Windows 95 (właściwie z wersji OSR-2, oryginał nie posiada tego głupiego tekstu "Microsoft Internet Explorer").

Po raz kolejny interfejs użytkownika Windows został podrasowany. Tym razem ma to w sumie pewien sens. Nie za dużo, lecz trochę ma. Złożoność tego systemu jest dużo większa niż poprzednich wersji i nie jestem w stanie pokazać wszystkich cech na kilku widokach ekranu, ale oto kilka głównych:

W Windows 95 kontrolki okienek, umieszczone w górnym prawym rogu każdego okna, otrzymały nowy wygląd. Ikona systemowa wyświetla teraz małą ikonę i został dodany przycisk "zamknij". Kontrolki okienek dialogowych takie jak opcje wyboru, przyciski, pola tekstowe mają teraz wszystkie wygląd trójwymiarowy.

obrazek

Program Manager został zastąpiony przez aplikację zwaną Windows Explorer.

Pulpit Windows już nie jest przeznaczony wyłącznie na ikony zminimalizowanych programów, może on teraz zawierać pliki i katalogi jak również ikony systemowe. Ikonami tymi będącymi zwykle na pulpicie Windows 95 są "Mój Komputer", "Otoczenie Sieciowe" (jeśli jest obecna sieć) oraz "Kosz". Aktówka jest specjalnym typem katalogu, a pozostałe ikony są po prostu wskaźnikami do innych programów. 

"Inbox" jest skrótem do programu Microsoft Exchange (AKA Windows Messaging), Mail i Fax.

"Internet" jest skrótem do programu Microsoft Internet Explorer. Instalacja tej aplikacji jest obowiązkowa o ile system nie jest instalowany z 14-dyskietkowej wersji.

"Sieć Microsoft"  lub skrót do jej instalacji jest reklamom prywatnego serwisu sieciowego firmy Microsoft.

"Usługi Online": znajdujące się w wersji SR-2 systemu Windows 95 są reklamą dla innych dostawców usług on-line.

obrazek

Standardowo Windows Explorer wyświetla otwarte katalogi jako okna ułożone w kaskadę. Katalogi mogą być przeciągane i upuszczane na pulpicie, do innych katalogów oraz na ikony programów.

Kosz właściwie jest specjalnym katalogiem przechowującym pliki aż do momentu, gdy użytkownik go opróżni.

Pasek zadań na spodzie ekranu zastępuje zminimalizowane ikony plątające się po pulpicie i umieszcza je z powrotem na kontrolowanym obszarze, podobnie do Windows 1.x.

obrazek

Nowe menu "Start" może być czasami męczące. Jeśli chciałbym sobie pograć w pasjans, to kliknąłbym Start, potem Programy, potem Akcesoria, Gry i na koniec Pasjans. Jeśli zamknąłbym tę aplikację i chciałbym ją ponownie otworzyć, to musiałbym ponownie przebrnąć przez to samo.

Jest to krok w tył w stosunku do programu Program Manager, który przechowywał na wierzchu ostatnio używaną grupę programów. Oczywiście zaawansowany użytkownik mógłby sobie utworzyć na pulpicie skrót do tej aplikacji lub mógłby dodać go na szczyt głównego menu startowego.

obrazek

Windows Explorer zawiera również możliwość wyświetlania zasobów sieciowych jako katalogów. Współdzielenie zasobów może być zrealizowane poprzez Windows Explorer.

obrazek

W poprzednich wersjach Windows interfejs użytkownika oscylował wokół programów. Użytkownik uruchamiał program, pracował nad dokumentem i zapisywał go gdzieś na dysku. Windows 95 odwraca tę koncepcję dzięki zdolności tworzenia nowych dokumentów w katalogach na pulpicie a następnie otwierania ich. Daje to w wyniku interfejs bardziej zorientowany na dokumenty.

obrazek

System pomocy Windows został również znacząco zmieniony. Aplikacja Windows Help jest właściwie taka sama jak jej odpowiednik w systemie Windows 3.0, lecz zmienił się styl plików pomocy utworzonych przez Microsoft. Teraz okno pomocy może skakać dookoła, zmieniać rozmiary, a nawet zamknąć się, gdy zostaną kliknięte przyciski lub hiperłącza. Celem jest zaoszczędzenie miejsca na pulpicie pozwalając użytkownikowi w tym samym czasie czytać pomoc i pracować z aplikacją. W praktyce przyprawia to użytkowników o zawrót głowy.

obrazek

Windows 95 również zostało wyposażone w opcjonalną aplikację obsługującą wdzwanianą sieć z protokołami NetBeui, IPX i TCP/IP poprzez protokół Point-to-Point-Protocol (PPP).

obrazek

Wersja systemu Windows 95 na CD-ROM wymusza bez powodu instalację tej aplikacji. Microsoft Internet Explorer jest okrojoną wersją NCSA Mosaic.

Interfejs użytkownika w Windows 95 OSR-2 i w wersji podstawowej jest w większości taki sam. Głównymi różnicami w OSR-2MS-DOS 7.10 z obsługą FAT 32 (efektywna obsługa dysków o pojemnościach powyżej 2GB), poprawienie błędów, Osobisty serwer sieciowy, obowiązkowy IE 3, wygaszacze ekranu OpenGL, aplikacje "Imaging" i "Windows Messaging" w miejsce Exchange.

obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek