Solaris 10 z Java Desktop

Widoki Ekranów

 

obrazek
Sun Solaris 10 jest najnowszą edycją pakietu systemu operacyjnego firmy Sun Microsystem. Solaris jest systemem operacyjnym dla serwera i dla stacji roboczej zaprojektowanym do współpracy ze sprzętem produkowanym przez Suna. Solaris odnosi głównie sukcesy w najwyższej klasy serwerach Suna pracujących na dużą skalę, często z bardzo wymagającym, krytycznym czasowo oprogramowaniem serwerowym.
obrazek
W czasie logowania można wybrać pomiędzy starym środowiskiem  CDE lub Sun Java Desktop System. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu "Java Desktop System" jest w rzeczywistości pulpitem GNOME z Nautilusem.
obrazek
Zawiera on ikonę "Network Places" (miejsca sieciowe) na pulpicie działającą podobnie do Windows'owego  "Otoczenia Sieciowego", które umożliwia łatwy dostęp do współdzielonych plików w sieci.
obrazek
Jeszcze jedna, lubiana przeze mnie cecha - katalogi programów można przeglądać albo z menu "Launch" (uruchom), albo jako zwykłe katalogi.
obrazek
Pulpit posiada wbudowany, bardzo elementarny program do wykonywania zrzutów ekranu pojawiający się po naciśnięciu "print screen" (drukuj ekran).
obrazek
Istnieje wbudowane polecenie "Find" działające dosyć dobrze z wyjątkiem poszukiwań wg częściowej nazwy pliku, które jest czułe na wielkość liter i nie wygląda na to, aby istniał jakiś sposób zmiany tego. Powodem poszukiwań wg niepełnej nazwy pliku jest zwykle to, iż użytkownik nie pamięta lub nie zna dokładnej nazwy pliku, zatem jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie on pamiętał, gdzie były litery duże i małe?
obrazek
Istnieje kilka ustawień preferencyjnych pozwalających na skonfigurowanie pulpitu oraz jego wyglądu. Do preferencji tła można się dostać po kliknięciu prawym przyciskiem myszki pulpitu lub z preferencji wyświetlania w menu startowym.
obrazek
Tutaj pokazano zarządcę wydruku, widok kolejki oraz narzędzie do dodawania drukarek. Jest tam również "Desktop System Configuration Agent" (pulpitowy agent konfiguracji systemu) - w rzeczy samej nie wiadomo co to jest, lecz występuje w menu ustawień preferencyjnych. Rzeczywiste ustawienia sieciowe oraz także ustawienia sprzętowe i inne zmiany obejmujące cały system są wykonywane przy pomocy programów opartych o terminal tekstowy niedostępnych z pulpitu ani z menu startowego.
obrazek
Solaris 10 zawiera pewną liczbę aplikacji i akcesoriów. Ten zrzut ekranu pokazuje typowy ciąg akcesoriów zawierający kalkulator, mapę znaków, edytor tekstu oraz wbudowany system pomocy. Ciekawe, jest tutaj również synchronizator PDA.
obrazek
Zawiera również program poczty i kalendarza Ximian Evolution Email oraz przystosowaną wersję przeglądarki Mozilla 1.7.
obrazek
I oczywiście jest tutaj Sun Star Office 7.
obrazek
Do systemu Solaris 10 dołączono parę pokręconych gier. Z wyjątkiem klonu Winmine (saper) zupełnie nie mam pojęcia jak w nie grać. Zwykle celem dołączania gier do systemu GUI jest wspomaganie nauki użytkownika technik operowania myszką oraz poznania podstawowych elementów systemu.
obrazek
Na koniec Solaris 10 również zawiera kilka aplikacji multimedialnych.

Movie Player (odtwarzarka filmów) wydaje się posiadać opcję odtwarzania płyt DVD, zatem spróbowałem wrzucić do stacji płytę DVD i kazałem ją odtworzyć, lecz to nie zadziałało. Plik pomocy był również nieobecny lub coś w tym stylu. Chyba robię się już za stary na te rzeczy.

obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek