Microsoft Terminal Server

Widoki Ekranów

 

Microsoft Terminal Server jest pewnym podzbiorem systemu Citrix. W większości posiada on te same zalety i wady oraz pracuje w podobny sposób, lecz istnieją znaczące różnice.
obrazek
Oto klient zdalnego pulpitu (Remote Desktop Client -poprzednie wersje zwano klientem serwera terminala - Terminal Server Client) wykorzystywany do połączenia się z Terminal Server.

Klient zdalnego pulpitu dostępny jest dla Windows 95/98/ME/NT 4 i 2000Windows XP osiada go już w swoich zasobach (zadziwiające, iż również jego nie można odinstalować z systemu XP). Dodatkowo istnieje wersja dla MacOS X oraz starszy "Terminal Server Client" dla Windows 3.1.

To są jedyne wersje dostępne w firmie Microsoft, chociaż ostatnio dochodzą słuchy o dostępnych implementacjach firm trzecich dostępnych dla Javy oraz systemów linuxowych i unixowych.

W przeciwieństwie do Citrix nie występuje tutaj publikacja aplikacji. Aby połączyć się z serwerem, wpisuje się nazwę tego serwera i klika przycisk "Connect" (połącz).

obrazek
Po połączeniu się ze zdalnym serwerem pojawia się okno na pulpicie, w którym można się zalogować.

W zależności od wybranych opcji zdalna sesja może przebiegać albo w oknie, albo na pełnym ekranie zakrywając lokalny pulpit. W przypadku pokazywanych tutaj zrzutów ekranów wybrałem opcję pracy w oknie w celu lepszego zilustrowania, iż jest to praca zdalna.

obrazek
Po zalogowaniu uruchamia się okno, w którym widoczne są drugi pasek zadań oraz drugie menu startowe. Stamtąd można uruchomić dowolną aplikację zainstalowaną w systemie.
obrazek
Wielu użytkowników może jednocześnie połączyć się z serwerem terminala i każdy z nich będzie posiadał swoją własną sesję pulpitu Windows. Na tym zrzucie ekranu menedżer zadań pokazuje listę innych użytkowników, którzy są również zalogowani na serwerze. Prawdopodobnie drukują oni raporty lub wprowadzają dane i zupełnie nie są świadomi co inni użytkownicy robią w systemie. Nawet lokalny ekran na serwerze ma swoją własną sesję (która w tym przypadku przykładowo może pokazywać po prostu ekran logowania).

Z tego miejsca administrator ma prawo na siłę odłączyć lub wylogować użytkowników lub "zdalnie kontrolować" ich sesje, gdzie może on dokładnie zobaczyć to, co właśnie robią.

obrazek
Podobnie jak Citrix MetaFrame serwer terminala może uruchomić prawie każdą aplikację, która uruchamia się miejscowo na serwerze. Jednakże w przeciwieństwie do Citrix serwer terminala nie jest dostępny dla dowolnych innych systemów operacyjnych (proszę nie mylić z klientem zdalnego pulpitu, który jest dostępny dla pewnej liczby innych systemów operacyjnych, aby każdy z nich mógł połączyć się z serwerem terminala).

Serwer terminala dołączony jest do serwera Windows 2003 i nie jest on dostępny jako samodzielny produkt. Poprzednie wersje wymagały specjalnej wersji serwera Windows NT lub 2000. Również dla każdego klienta łączącego się z serwerem należy wykupić licencje dostępu.

obrazek
Nie ma znaczenia wielkość i komplikacja aplikacji, chociaż serwer będzie wymagał odpowiednio dużej mocy obliczeniowej, aby uruchomić wiele kopii tego oprogramowania dla określonej liczby użytkowników korzystających z niego.
obrazek
Dla zdalnej sesji pulpitu usługi terminala również automatycznie tworzą wszystkie lokalne drukarki oraz lokalnie przydzielone drukarki sieciowe. Wydruk z aplikacji poprzez usługi terminalowe odbędzie się na określonej drukarce lokalnej.

Podobnie do Citrix zadanie wydruku tworzone jest przez sterownik na serwerze a następnie przesłana do klienta w celu ustawienia w kolejce. Jakość wydruku jest taka sama jakby aplikacja została uruchomiona na komputerze lokalnym. W przeciwieństwie do Citrix nie istnieje standardowy sterownik drukarki (chociaż istnieją dodatki innych firm, które mogą udostępnić tą cechę), zatem na serwerze musi być załadowany kompatybilny sterownik drukarki.

Podobnie do Citrix po stronie klienta nie ma żadnej interpretacji danych do wydruku. Zadanie drukowania jest wykonywane dokładnie tak, jak przesłał je serwer. Ponieważ zadanie wydruku tworzone jest na serwerze, użyte czcionki muszą być zainstalowane jedynie na nim. Konfiguracja klienta nie jest zupełnie istotna.

obrazek
Serwer terminala potrafi również współdzielić schowek. Ten przykład pokazuje kopiowanie z aplikacji lokalnej do zdalnej, uruchomionej na serwerze.
obrazek
Chociaż w usługach terminalowych nie ma publikacji aplikacji, można utworzyć skrót RDP (Remote Desktop Protocol - protokół zdalnego pulpitu), który uruchomi wskazaną aplikację. Aby to wykonać, należy podać dokładną ścieżkę dostępu do aplikacji na zdalnym serwerze (potencjalnie może stanowić to problem, jeśli aplikacja zostanie gdzieś przesunięta). Następnie ustawienia zapisuje się w pliku RDP (w Citrix klient nie musi znać ścieżki do aplikacji - to obsługuje serwer).
obrazek
Ten zrzut ekranu pokazuje utworzony skrót RDP oraz notatnik otwarty w oknie zdalnego pulpitu. Uruchamia się on zmaksymalizowany, ponieważ okno pulpitu ma stałe wymiary.
obrazek
Ten zrzut ekranu lepiej pokazuje, iż zdalny pulpit jest zawsze obecny. W przeciwieństwie do Citrix nie ma indywidualnych okien lokalnych lub ikon na lokalnym pasku zadań dla każdej aplikacji. Zamiast tego zawsze obecny jest pulpit o stałych wymiarach.
obrazek
Gdy zostaje zamknięte okno zdalnego pulpitu, system zakłada, iż użytkownik nie chce zamknąć uruchomionych aplikacji, lecz raczej "odłączyć się" bez zamykania swojej sesji. Dlatego po zamknięciu okna zdalnego pulpitu bez wylogowania, a później po próbie ponownego podłączenia się do serwera przed upływem pewnego okresu czasu użytkownik zostanie ponownie połączony z poprzednią sesją dokładnie w punkcie, w którym ją opuścił.

W praktyce może wyniknąć problem, jeśli użytkownik używał aplikacji, która zawiesiła zdalny pulpit uniemożliwiając mu wylogowanie się z serwera. Jeśli teraz rozłączy się i połączy z powrotem, to dostanie ten sam zwieszony pulpit.

obrazek
Tutaj mamy przykład klienta zdalnego pulpitu pracującego na pełnym ekranie. Zakładka u góry ekranu pozwala w prosty sposób zminimalizować okno w celu ukazania lokalnego pulpitu Windows.
obrazek
Firma Microsoft udostępnia również alternatywną metodę uruchamiania klienta zdalnego pulpitu przez osadzenie go wewnątrz okna Internet Explorera jako kontrolki Active X. Ponieważ jest to kontrola Active X, to nie będzie ona działała w żadnej innej przeglądarce sieciowej, lecz jeśli można się połączyć za pomocą tej metody, to można tego dokonać również za pomocą normalnego klienta, który w rzeczywistości nie wymaga żadnej przeglądarki sieciowej.

Wykorzystywana tutaj kontrolka Active X jest właściwie identycznym składnikiem programowym, który używa klient pulpitu zdalnego za wyjątkiem tego, iż z poziomu IE nie można stosować zaawansowanych opcji. Naprawdę nie ma żadnych powodów, aby uruchamiać to w ten właśnie sposób, chyba że ktoś jest zatwardziałym miłośnikiem Internet Explorera.

obrazek
Dodatkowo nie jest stosowany tutaj protokół HTTP, lecz zamiast niego kontrolka używa swojego własnego protokołu na osobnym porcie. Serwery proxy oraz firewalle zezwalające jedynie na normalny ruch sieciowy będą z tego powodu blokowały protokół zdalnego pulpitu. Chociaż z serwerami terminali można połączyć się przy pomocy zdalnego pulpitu poprzez Internet, to jednak nie są one elementami "sieciowymi".
obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek