MacOS 9.2.2

Widoki Ekranów

Podziękowania dla Jasona Reida

 

MacOS 9.0 został wydany w październiku 1999 z ostateczną aktualizacją o numerze wersji 9.2.2 wydaną w grudniu 2001. MacOS 9.2.2 jest najnowszą wersją MacOS opartą na oryginalnym systemie operacyjnym Macintosha.
obrazek
Oto pulpit MacOS 9. Ogólnie interfejs użytkownika nie różni się wiele od pulpitu MacOS 8.x, lecz wprowadzono w nim wiele technicznych usprawnień oraz dodano kilka nowych cech (te zrzuty ekranów również pokazują pożyteczne narzędzie zwane "Dave", które umożliwia Macom pełne korzystanie z sieci Windows NT).

Ulepszono pasek sterujący, który był dostępny we wcześniejszych wersjach MacOS. Skróty można w prosty sposób instalować przez przeciągnięcie ich na pasek sterujący zamiast umieszczania ich w "Control Strip Modules" (moduły paska sterującego). Teraz usunięcie skrótu odbywa się przez naciśnięcie przycisku Option i wyciągnięcie ikony skrótu poza pasek.

obrazek

MacOS 9 może opcjonalnie współpracować z wieloma użytkownikami. Każdy z nich może posiadać inny schemat pulpitu raz ustawień dźwiękowych. Użytkownikom można nadać ograniczone prawa w celu zapobieżenia mieszania w Macu, a jednocześnie pozwolenia im na korzystanie z niego.

Jeśli tryb wieloużytkownikowy zostanie uaktywniony, to przy starcie będzie pojawiało się powyższe okienko logowania. Firma Microsoft całkowicie skopiowała wygląd tego okienka logowania w Windows XP.

obrazek
Oto panel sterowania wieloma użytkownikami wykorzystywany do modyfikowania ustawień użytkownika.

obrazek

Bardzo dziwną własnością MacOS 9 jest możliwość wykorzystania głosu użytkownika jako hasła. Nagrywa się jakieś zdanie i przy logowaniu system nie tylko sprawdza samo zdanie, lecz również czy właściwy użytkownik je wypowiada.

obrazek

Również dla celów bezpieczeństwa MacOS 9 dodaje możliwość szyfrowania plików na dysku twardym.

obrazek
Zrzut ekranu MacOS 9 przeglądającego twardy dysk i ukazującego niektóre ze swoich ikon. W wersjach 9.0 - 9.0.4 większość aplikacji instalowała się w katalogu "Applications". Wersja 9.1 zmieniła tą regułę, ponieważ była rozprowadzana równolegle i w tym samym czasie co MacOS X 10.0 i katalog "Applications" wykorzystywany był dla aplikacji OS X, a "Applications (Mac OS 9)" dla aplikacji OS 9. Nie można zmienić nazwy tego katalogu w celu usunięcia fragmentu (Mac OS 9).
obrazek
MacOS 9 jest rozprowadzany z aplikacją Sherlock 2. Można jej użyć do przeszukania twardego dysku oraz miejsc w Internecie. Portal Google ma nawet wtyczkę, która po zainstalowaniu pozwala Sherlockowi przeszukiwać go.

obrazek

Ta wersja MacOS również dodaje możliwość aktualizacji oprogramowania, które może pobierać uaktualnienia oprogramowania systemowego oraz aplikacji z firmy Apple poprzez Internet. Uaktualnienia można pobierać ręcznie lub ustawić czas, aby pobierać je automatycznie.

 obrazek

Dodaje również przeglądarkę sieci umożliwiającą przeglądanie serwerów plików, serwerów WWW oraz serwerów FTP.

obrazek
Również w dziedzinie sieci MacOS 9 posiada ulepszoną wersję AppleScript, która może współpracować zdalnie poprzez protokół TCP/IP z innymi Macintoshami.
obrazek
Nie żeby było to częścią MacOS (dzięki bogu), lecz pewną przeglądarką sieci popularną w tym systemie był swojego czasu Microsoft Internet Explorer 5 dla Maca. Jednakże Microsoft zupełnie zarzucił prace nad IE dla Maca. Ta wersja uruchomi się w MacOS 9.x, lecz w rzeczywistości będzie działała również wstecz w systemach MacOS do wersji 8.1 (tylko na PPC). Dla systemu MacOS X również istnieje dedykowana wersja IE, lecz Microsoft także ją porzucił.
obrazek
Najnowszą wersją Mozilli, którą da się uruchomić w MacOS 9, posiada wersję nr 1.2.1. Jednakże w przeciwieństwie do  IE przeglądarka Mozilla jest wciąż aktywnie rozwijana dla MacOS X.
obrazek
To jest Quicktime 6 Player, MacOS 9.0 - 9.1 rozprowadzany jest z Quicktime 4, a 9.2.1 zawiera Quicktime 5. Quicktime jest wykorzystywany wewnętrznie przez MacOS do operacji na obrazkach, rysunkach oraz dźwiękach.
obrazek
Wylogowanie z MacOS 9.
obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek