Apple IIgs System 6.0.1

Widoki Ekranów

 

Używałem komputera Apple IIGS dawno temu w szkole średniej głównie do uruchamiania oprogramowania Apple IIe/c. Jedyny dysk GS/OS (aka Prodos 16), który posiadałem w owym czasie zawierał tylko program ładujący, a nie aplikację Finder lub jakąkolwiek inną pod GS/OS. Ostatnio przekopywałem Internet i natrafiłem na zarówno emulator Apple IIGSI XGS32 jak i dostępny za darmo do ściągnięcia GS/OS System 6.0.1 firmy Apple.

GS/OS zawiera graficzny interfejs użytkownika oraz aplikację Finder, która działa podobnie do jej odpowiednika z komputera Macintosh. Widoczne na obrazie linie pionowe powstały z dziwnej implementacji trybu wideo komputera Apple w symulatorze oraz ze skalowania pierwotnego obrazu na rozdzielczość naszej strony - przepraszamy za niedogodności.

obrazek

Start systemu GS/OS. Ikony w lewym dolnym rogu ekranu oznaczają opcjonalne rozszerzenia, które zostały załadowane.

obrazek

Niektóre samo-startujące dyski GS/OS nie posiadają Findera lub innych akcesoriów, a zamiast tego mają aplikację "Launcher" w prosty sposób umożliwiającą uruchamianie programów używających GS/OS. Wydaje się być ona stosowana na wielu dyskach aplikacji pracujących pod GS/OS.

obrazek

Podstawowy układ aplikacji GS/OS Finder jest taki sam jak MacOS. Menu Apple zawiera akcesoria pulpitu oraz panel sterowania, u góry ekranu umieszczony jest pojedynczy pasek menu, stacje dysków są wyświetlane jako ikony na pulpicie po prawej stronie ekranu wraz z ikoną kosza, który służy do kasowania plików.

GS RAM dysk został tutaj włączony w celach demonstracyjnych (nie jest to zbyt dobre miejsce na przechowywanie ważnych dokumentów!). Stacje dyskietek elastycznych 5.25" są tymi samymi stacjami o pojemności 140KB używanymi przez pierwsze komputery Apple II i cierpią na ten sam brak powiadomienia o włożeniu nowej dyskietki co klony IBM PC. Dlatego dla każdej stacji 5.25" wyświetlana jest ikona bez względu na to, czy zawiera ona dyskietkę, czy też nie.

obrazek

Na pulpicie mogą być wyświetlane ikony plików i programów. Jednakże pulpit nie jest właściwie miejscem do przechowywania danych, ikona plików jest "przemieszczana" ze swojego normalnego miejsca wyświetlania, a polecenie "Put away" w menu plików przeniesie ją na jej właściwe miejsce. Kosz wydaje się pracować w podobny sposób przechowując ikony aż do wyboru opcji " Empty Trash".

Dodatkowy komponent aplikacji Finder pozwala użytkownikowi tworzyć aliasy do plików. W tym przypadku plik "Text Editor" jest aliasem dla aplikacji edytora tekstu Teach.

obrazek

Interesującą cechą Findera w GS/OS jest możliwość zmiany kolorów monochromatycznych ikon i katalogów.

obrazek

Kilkoma akcesoriami dołączonymi do GS/OS 6.0.1 są kalkulator, ekranowa klawiatura oraz wyszukiwarka plików Find File.

obrazek

Panel sterowania (wybrany z menu Apple) zawiera elementy modyfikujące działanie systemu GS/OS lub samego komputera Apple IIgs.

Wygląda na to, iż udało się przenieść na komputer Apple IIGS znaną grę Wolfenstein3D. Jednakże nie udało mi się jej uruchomić pod emulatorem XGS32, lecz pomimo to wciąż z zainteresowaniem myszkowałem po jej plikach.

obrazek

Oto edytor tekstu "Teach", który dostajemy wraz z GS/OS. Obsługuje on wiele krojów, rozmiarów i styli czcionek w dokumentach i pracuje wewnątrz graficznego interfejsu użytkownika GS/OS.

obrazek

I na koniec zamykanie aplikacji Finder.

obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek