Demo CD eComStation

Widoki Ekranów

 

Można było sądzić, iż OS/2 umarł śmiercią własną. Cóż, niespodzianka, nie umarł (przykro mi Panie Gates!). Wciąż jest sprzedawany pod nazwą eComStation przez Serenity Systems International.

Ostatnio firma ta udostępniła wersję demonstracyjną na CD, którą można pobrać darmowo spod tego adresu: http://www.ecomstation.com/.

obrazek
To jest pulpit standardowo pojawiający się przy pierwszym uruchomieniu eComStation Demo CD. Automatycznie uruchamiany jest przegląd systemu wykorzystujący Macromedia Flash Player dla OS/2 oraz uruchamiany jest system pomocy z informacjami o sposobach korzystania z Workplace Shell (powłoka obszaru roboczego).
obrazek
Powłoka eComStation Workplace Shell jest odpowiedzialna za widoki katalogów oraz ikony pulpitu. Ta wersja jest w dużym stopniu rozszerzona w stosunku do oryginalnej powłoki Workplace Shell wprowadzonej po raz pierwszy w OS/2 2.0.

Ten zrzut ekranu pokazuje powłokę Workplace Shell wyświetlającą różne katalogi w widoku ikon (Icon View) , w widoku drzewa (Tree View), w widoku szczegółowym (Details View) oraz w nowszym widoku rozdzielonym (Split View).

obrazek
Podobnie jak wcześniejszy OS/2, system eComStation wykorzystuje szablony do celów tworzenia nowych dokumentów i innych obiektów.

Pasek narzędziowy eCenter (dawniej zwany OS/2 WarpBar) jest programem oddzielonym od powłoki Workplace Shell udostępniającym łatwo dostępne menu programów i innych obiektów systemowych, podobne do menu startowego w Microsoft Windows. Pasek narzędziowy eCenter zwykle pokazuje "listę okien" wszystkich uruchomionych zadań (po uruchomieniu wersji demonstracyjnej miałem z tym narzędziem trochę dziwne kłopoty, gdyż nie chciało działać prawidłowo. Obszedłem ten problem zamykając i uruchamiając ponownie eCenter).

obrazek
Pasek narzędziowy eCenter posiada kilka użytecznych przycisków narzędzi. Jedno z nich udostępnia menu z aplikacjami ustawień systemowych (panel sterowania).

Aplikacja Multi Desktop pokazana w dolnej, lewej części ekranu pozwala wybrać jeden z kilku wirtualnych pulpitów.

obrazek
Oto kilka przykładów aplikacji ustawień systemowych oraz używanych przez nie zakładkowych okienek dialogowych i typowych kontrolek. Plus i minus w prawym górnym rogu pozwalają nawigować przez wiele stron umieszczonych w obrębie jednej zakładki.

Standardowo eComStation Demo wykorzystuje prawy przycisk myszki do operacji przeciągania i upuszczania, lecz zgodnie z tym, co widzimy tutaj, przypisania klawiszy myszki można całkowicie pozmieniać.

obrazek
Pasek narzędziowy eCenter posiada element menu dla stacji dołączonych do systemu, który można użyć w celu przeglądania plików w systemie.

Jedną z nowych, miłych cech jest to, iż w przeciwieństwie do "niszczarki" z OS/2 nowa ikona pulpitu "Trash Can" (kosz na śmieci) odgrywa obecnie rolę magazynu na usunięte pliki oraz inne obiekty aż do momentu, gdy bezpośrednio kosz na śmieci zostanie opróżniony.

System eComStation Demo CD zawiera aplikację sieci wdzwanianej, która umożliwia połączenie z dowolnym standardowym dostawcą (pod warunkiem, iż użytkownik posiada prawdziwy modem, a nie jeden z uproszczonych sprzętowo winmodemów).

obrazek
eComStation uruchamia wiele nowoczesnych aplikacji.

Na przykład Demo CD zawiera miłą każdemu wersję OS/2 przeglądarki sieciowej Firefox!

Serenity Systems sprzedaje płytkę CD z aplikacjami dla pełnej wersji eComStation zawierającą IBM SmartSuite, Serenity Virtual Station (podobne do VMWare) oraz OpenOffice.org.

obrazek
Innymi aplikacjami dołączonymi do Demo CD są gra karciana,, prosty edytor tekstów, edytor dokumentów, program rysunkowy, inny program paska narzędziowego i oczywiście kalkulator.
obrazek
eComStation jest kompatybilny ze starszymi aplikacjami OS/2, zarówno 16-bitwymi (z OS/2 1.x) jak i 32-bitowimi.

Pełna wersja potrafi również uruchamiać programy REXX, Java, DOS, Windows 3.x oraz niektóre Win32s.

W wersji Demo można zainstalować aplikacje, jednakże z uwagi na to, iż system ładowany jest do RAM-dysku, wszystkie grupy programów jak i ustawienia systemowe są tracone przy restarcie. Również dotyczy to samych plików programów, o ile nie zainstalowano je na dysku twardym.

obrazek
Ten zrzut ekranu pokazuje Icon Editor oraz Hardware Manager.

System eComStation Demo CD automatycznie rozpoznaje i konfiguruje wiele nowoczesnych kart graficznych, kart sieciowych, urządzeń USB oraz innych peryferii.

obrazek
Wersja Demo CD nie obsługuje drukowania, lecz tutaj możemy zobaczyć, jak wyglądałoby ustawianie parametrów drukarki. Po prostu przeciąga się szablon drukarki na pulpit i nakierowuje się go na właściwy port oraz sterownik (Demo CD pozwala to wszystko wypróbować, jednakże przy drukowaniu plików wystąpi błąd).

Sterowniki drukarek dla systemu eComStation i OS/2 są dostępne u kilku dostawców, np. takich jak HP.

obrazek
Podobnie do poprzedniej wersji OS/2, eComStation pozwala "zablokować" ekran w celu zapobieżenia dostępowi osób niepowołanych podczas nieobecności użytkownika.
obrazek
Na koniec zamknięcie eComStation  (hmmm, opcja "standardowego" restartu w porównaniu z opcją niestandardowego restartu?)
obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek