AmigaOS 3.5

Widoki Ekranów

 

Gdy komputer Amiga został po raz pierwszy zaprezentowany w roku 1985, wyprzedzał daleko w przyszłość swój czas z takimi cechami jak wysokorozdzielcza grafika o dużej liczbie kolorów, stereofoniczny dźwięk oraz wielozadaniowy system operacyjny z wywłaszczaniem (dopiero Windows NT osiągnął tę cechę!), co sprawiało, iż stał się on idealną maszyną dla aplikacji multimedialnych oraz gier.

Prezentowane widoki ekranów uzyskane zostały przy pomocy programu WinUAE będącego symulatorem Amigi na komputerze PC, na którym uruchomiony został system operacyjny AmigaOS 3.5. Amiga jest niedoceniana, ponieważ jej system operacyjny był czymś dużo więcej od graficznego interfejsu użytkownika w stylu Macintosh.

obrazek

Oto pulpit komputera Amiga zwany biurkiem roboczym (ang. Workbench). Ikony stacji dysków pojawiają się na pulpicie, a katalogi są otwierane w nowych oknach.

obrazek

Menu jest podobne jak w MacOS, zawsze znajduje się u góry ekranu a jego zawartość zależy od tego, który program pracuje na wierzchu biurka. Na tym widoku ekranu pokazano kilka akcesoriów, notatnik, kalkulator, zegar oraz edytor ikon.

obrazek

Interfejs użytkownika w systemie AmigaOS można wszechstronnie konfigurować. Różne, pokazane tutaj okienka preferencji demonstrują wiele typowych kontrolek używanych w AmgaOS.

obrazek

Amiga OS 3.5 zawiera przeglądarkę sieciową plików html o nazwie AwebII. Posiada ona jedną bardzo zaawansowaną cechę - jest opcjonalna, która to cecha jest tak zaawansowana, iż Microsoft do dzisiaj nie potrafi jej jeszcze w całości zastosować w swoich produktach.

obrazek

AmigaOS zawiera również prosty program klienta poczty e-mail.

obrazek

Dla bardziej zaawansowanych operacji system ten udostępnia interpreter wiersza poleceń.

obrazek

Koniec pracy z Amiga Workbench.

obrazek obrazek obrazek
obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek