Apple II Desktop

Widoki Ekranów

 

Pierwotnie znalazłem ten program na dysku systemowym Apple II GS gdy byłem jeszcze w szkole średniej. Przegrałem ten dysk na format plików stosowany w komputerach PC, lecz dopiero niedawno udało mi się znaleźć emulator, który poprawnie potrafił to uruchomić.

Jeśli chciałbyś samodzielnie wypróbować działanie programu Apple II Desktop, to możesz pobrać go wraz z emulatorem tutaj.

obrazek

Program Apple II Desktop jest rozbity na dwa komponenty, Selector oraz Desktop.

Selector jest małym programem menu, który pozwala na szybki wybór aplikacji lub start systemu z innych urządzeń komputera Apple II.

obrazek

Okienko informacyjne About. Ciekawym jest to, iż działo się to już w roku 1986 w oparciu o interfejs użytkownika komputera Macintosh, który został wypuszczony w 1984. System Microsoft Windows nawet nie zbliżył się do interfejsu użytkownika o takiej jakości przez okres jeszcze 10 lat do czasu powstania systemu Windows 95! (A później M$ zarzuciło to wszystko w Windows 98)

obrazek

Aplikacja Desktop, która bez wątpienia została oparta o system Macintosh, prezentuje system plików jako serię ikon plików i katalogów. Podwójne kliknięcie dysku lub katalogu powoduje otwarcie nowego okna, które można dowolnie przesuwać i skalować na ekranie. Zwróćmy uwagę, że otwarte dyski i katalogi pozostają zaznaczane na szaro. Istnieje również animacja "powiększania", która występuje przy otwieraniu dysku lub katalogu.

obrazek

Kopiowanie plików polega na przeciąganiu i upuszczaniu ich myszką pomiędzy katalogami lub dyskami. Przeciągnięcie ich na ikonę kosza (trash) spowoduje usunięcie z dysku.

obrazek

Kopiowałem sobie kilka plików, gdy nagle uderzyło mnie, jak bardzo przypomina to Windows 95 (lub być może, jak wiele Windows 95 wzięło z tych koncepcji). Inne programy zarządzające dyskiem, dostępne w owych czasach, nie były tak miłe przy zapisywaniu plików na ich poprzednich kopiach, więc zdziwiło mnie, iż ten zapytał mnie w taki sposób (tłum. w okienku znajduje się napis: Ten plik już istnieje. Czy chcesz go nadpisać ?).

obrazek

Zwróćmy również uwagę na menu Selector, które pozwala zarządzać elementami widzianymi poprzednio w okienku programu Selector. Czy tylko mi się to wydaje, czy jest to może "nowe" menu Ulubione z Windows 98?

obrazek

Oto jedno z okienek dialogowych programu Desktop. W tym przypadku edytuje ono jedną z pozycji menu Selector.

obrazek

Apple II Desktop nie jest prawdziwym systemem operacyjnym, lecz zawiera on kilka akcesoriów pulpitu. Jedną z nich jest prosty kalkulator.

obrazek

Inną aplikacją pomocniczą jest przeglądarka tekstu. Potrafi ona przeglądać dowolny plik zawierający tekst ASCII. Kliknięcie na napisie "Proportional" w prawym górnym rogu przełącza pomiędzy czcionką proporcjonalną a czcionką o stałej szerokości znaków.

obrazek

Na koniec dostępne są również puzzle z wizerunkiem jabłka (znaku firmy Apple).

obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek