Pierwszy drukujący telegraf

Jak powiedzieliśmy już wcześniej, pierwsze elektryczne urządzenia telegraficzne zostały wynalezione w roku 1837 przez Sir Charlesa Wheatstone'a w Anglii oraz Samuela Finley'a Breese'a Morse'a w Ameryce. Maszyna Morse'a została ostatecznie zaadoptowana jako standard, ponieważ była prostsza, łatwiejsza w budowie oraz bardziej niezawodna. Oryginalne maszyny Morse'a zapisywały nadchodzące wiadomości przy użyciu elektromagnetycznie sterowanego ołówka, który rysował znaki na przesuwającym się pasku papieru. Papier był przesuwany za pomocą mechanizmu zegarowego, natomiast długość znaków odpowiadała kropkom i kreskom używanym w Kodzie Morse'a. Jednakże już wkrótce operatorzy nauczyli się rozpoznawać wiadomość tylko po samym dźwięku, więc urządzenia zapisujące Morse'a wróciły do lamusa.

obrazek
Klucz telegrafu Morse'a

Przez resztę lat 1800 wystąpiło silne zainteresowanie ideą telegrafu drukującego. Większość prac mających na celu spełnienie tego marzenia opierało się na kole z wytłoczonymi na obwodzie literami. Pomysł polegał na wykorzystaniu nadchodzących impulsów telegraficznych do obrotu koła o zadaną liczbę kroków, aż odpowiednia litera ustawi się przed papierem, a następnie dociśnięcie tej litery do nasączonej tuszem taśmy i odbicie jej po drugiej stronie na papierze.

Do sterowania kołem wymyślono różnorodne metody, takie jak pojedynczy impuls dla 'A', dwa impulsy dla 'B', trzy dla 'C', itd., a koło powracało do pozycji wyjściowej po każdej literce, lecz metoda ta okazała się bardzo wolna jeśli chodzi o liczbę słów na minutę. Późniejsze metody wykorzystywały pięciobitowy kod stworzony przez francuskiego wynalazcę Jeana Maurice'a Emile'a Baudota w roku 1880, który wkrótce stał się znany jako Kod Baudota. Technika stosowania dwukanałowej taśmy papierowej, zastosowana po raz pierwszy przez Sir Charlesa Wheatstone'a została w późniejszym okresie udoskonalona w celu obsługi Kodu Baudota.

obrazek
Taśma papierowa z 5-bitowym Kodem Baudota.

Używając pięciobitowego kodu można osiągnąć 32 różne kombinacje dziurek i odstępów (gdzie brak dziurki). W przypadku Kodu Baudota dwadzieścia sześć z tych kombinacji były używane na literki alfabetu, pozostawiając osiem zapasowych kombinacji dla kodu bezczynności, kodu spacji, kodu zmiany liter itd. Problemem było to, że nie pozostawało wystarczająco dużo kombinacji, aby przedstawić cyfry od '0' do '9' oraz jakiekolwiek znaki przystankowe.

Aby rozwiązać ten problem, używano kodu zmiany znaków, emulującego klawisz shift na maszynie do pisania, który powiadamiał odbiornik, że kolejne kody mają być traktowane jako duże litery (w tym kontekście duże litery oznaczały cyfry oraz znaki przystankowe i symbole specjalne). Drugi kod zmiany znaków mógł następnie być używany do powrotu w odbiorniku do literowego zestawu znaków. Pięć dziurek i odstępów było transmitowane jako ciąg impulsów i przerw, a następnie dekodowane i drukowane na odbierającej je końcówce na wiele różnych sposobów. Zwróć uwagę na znaki specjalne, takie jak BELL  (dzwonek), które w rzeczywistości powodowały dzwonienie w odbiorniku w celu zaalarmowania operatora.

Wczesne systemy wymagały od operatora korzystania z klawiatury wyposażonej w pięć oddzielnych klawiszy, które należało jednocześnie naciskać w określony sposób, aby utworzyć znak. Późniejsze systemy oparte zostały na klawiaturze w stylu maszyny do pisania, gdzie każdy z klawiszy aktywował pięć nadawczych kluczy (albo perforowanie taśmy papierowej) w celu osiągnięcia właściwej kombinacji sygnałów. Niestety, każdy z tych systemów miał swoje własne wady i nie był niezawodny, a wszystkie cierpiały z powodu podstawowego problemu synchronizacji działań nadajnika z odbiornikiem, polegającego na wiedzy co i kiedy robi drugie urządzenie.

Pierwotny kod Baudota stał się znany jako Międzynarodowy Kod Telegraficzny Nr 1. Około roku 1900 powstał inny 5-bitowy kod, zwany Kodem Murray'a. Kod ten zastąpił później Kod Baudota i stał się znany jako Międzynarodowy Kod Telegraficzny Nr 2. Niestety, w tym czasie powstało duże zamieszanie, nikt nie wiedział, który kod jest który. Ponieważ nazwisko Baudota było już dobrze znane, to zaczęto nim opatrywać również Kod Murray'a, co zaowocowało odejściem w zapomnienie tego drugiego. Od tego czasu terminem Kod Baudota objęto wszystkie 5-bitowe kody telegraficzne na całej planecie, łącznie z Międzynarodowym Kodem Telegraficznym Nr 2.

Zobacz również na: Pierwsza handlowa maszyna do pisania i Pierwsze dalekopisy

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek