1847 do 1854 n.e.
George Boole wymyśla Algebrę Boole'a

W mniej więcej tym samym czasie gdy Charles Babbage walczył ze swoją Maszyną Analityczną, jeden z jego współczesnych, angielski matematyk o nazwisku George Boole pracowicie wynajdywał nową i raczej sprytną formę matematyki.

Boole wniósł istotny wkład w kilku dziedzinach matematyki, lecz nieśmiertelność przyniosły mu dwa dzieła z lat 1847 i 1854, w których przedstawił wyrażenia logiczne w matematycznej formie, znanej obecnie jako Algebra Boole'a. Dzieło Boole'a tym bardziej imponuje, iż za wyjątkiem szkoły podstawowej oraz krótkiej szkoły handlowej, Boole uczył się prawie całkowicie samodzielnie.

W połączeniu z Boole'em inny angielski matematyk, Augustus DeMorgan, sformalizował pewien zbiór logicznych operacji, które znane są obecnie pod nazwą przekształceń DeMorgana. Jak wyjaśnia Encyklopedia Britannica: "Odrodzenie badań logicznych nastąpiło prawie wyłącznie za sprawą Boole'a i DeMorgana."

W rzeczywistości zasady obecnie przypisywane DeMorganowi były znane w bardziej prymitywnej formie już Williamowi z Ockham (również znanemu jako William z Occam) w 14-tym wieku. Aby uczcić pozycję Ockhama w historii, jego imieniem został nazwany komputerowy język programowania - OCCAM. (Język ten jest podstawowym językiem programowania dla transputerów INMOS  opracowanych w Anglii.)

Niestety, z wyjątkiem studentów filozofii oraz logiki symbolicznej Algebra Boole'a nie była szerzej znana i używana przez większą część wieku, aż młody student o nazwisku Claude E. Shannon rozpoznał jej znaczenie dla projektowania obwodów elektronicznych.

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek