1000 do 500 lat p.n.e.
Wynalezienie abakusa

Pierwszym znanym nam mechanizmem obliczeniowym był abakus, wynaleziony prawdopodobnie przez Babilończyków w latach pomiędzy 1000 a 500 p.n.e., chociaż niektórzy mędrcy sądzą, iż w rzeczywistości wynaleźli go Chińczycy (zobacz na pierwszy system pozycyjny).

Słowo abakus dotarło do nas z języka łacińskiego jako mutacja greckiego słowa abax. Z kolei Grecy mogli zaadoptować fenickie słowo abak  oznaczające "piasek", chociaż niektóre autorytety skłaniają się w kierunku hebrajskiego słowa abhaq, oznaczającego "kurz."

obrazek
Abakus

obrazek
Szczegóły techniczne konstrukcji Abakusa

Bez względu na źródło pierwotny abakus  oznaczał płaski kamień pokryty piaskiem (lub kurzem), na którym rysowano symbole liczbowe. Pierwszy abakus z całą pewnością oparto na kamieniu z kamyczkami układanymi na liniach rysowanych na piasku. Z czasem kamień został zastąpiony przez drewnianą ramę podtrzymującą cienkie patyczki, splecione włosie lub skórzane rzemienie, na które nanizano koraliki lub kamyczki z otworkami.

Wynaleziono różne rodzaje abakusa, lecz najbardziej popularne stały się modele oparte na systemie dwójkowo-piątkowym, zawierającym kombinację dwóch podstaw (2 i 5) do przedstawiania liczb dziesiętnych. Chociaż nie możemy zakwalifikować abakusa jako mechanicznego kalkulatora, jednak jest on pierwszą mechaniczną pomocą rachunkową.

Zobacz na:

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek