Sterowanie za pomocą bitów
Wejście / Wyjście


Bramki logiczne
Cyfrowe układy scalone TTL i CMOS
Zasilanie układów TTL i CMOS
Zjawisko hazardu w sieciach logicznych
Przerzutniki
Pamięć
Wejście / wyjście
  Centronics
RS-232
PS/2
USB

Termin wejście/wyjście (ang. input/output) odnosi się do wymiany informacji pomiędzy systemem przetwarzania danych, takim jak komputer, a światem zewnętrznym. Przez wejście (ang. input) rozumiemy informację napływającą do systemu. Wyjście (ang. output) odnosi się do informacji wyprowadzanej z systemu, która została przez ten system przetworzona.

Bez wejścia/wyjścia każdy komputer stałby się urządzeniem zupełnie bezużytecznym, ponieważ, nie mogąc wymieniać danych z otoczeniem, nie mógłby przetwarzać nowych informacji, a z kolei użytkownicy nie mogliby otrzymywać wyników tego przetwarzania. Zatem dzięki wejściu/wyjściu komputery są urządzeniami interaktywnymi, które potrafią reagować na zmiany w otaczającym je świecie i podejmować odpowiednie do tych zmian decyzje. Cecha ta umożliwia zastosowanie komputerów do sterowania różnego rodzaju urządzeniami technicznymi.

Porty we/wy (ang. I/O ports) są dla komputera oknem na świat. Umożliwiają one połączenie z różnymi urządzeniami we/wy (ang. I/O devices) w celu przesyłania danych. To dzięki nim możesz używać klawiatury, myszki, drukarki, monitora.

Rozwój portów we/wy następował wraz z rozwojem sprzętu informatycznego. Początkowo informację do komputerów wprowadzano za pomocą czytników taśm perforowanych - takie rozwiązanie stosował np. Konrad Zuse w swoich komputerach Z1 i Z3. Wyniki odczytywano na specjalnych wskaźnikach lub były one zapisywane również na taśmach perforowanych. Później taśmy perforowane zastąpiono czytnikami kart, dyskami magnetycznymi, dyskami CD, DVD, BD, kartami sieciowymi, drukarkami itp. Zmieniały się urządzenia i ich parametry, jednakże sama idea wciąż pozostaje taka sama - dostarczyć do komputera dane i wyprowadzić wyniki obliczeń.

Porty we/wy są jednym z trzech podstawowych składników architektury każdego systemu komputerowego:

  1. Pamięć - przechowuje informację
  2. Porty we/wy - umożliwiają wymianę informacji z otoczeniem
  3. Procesor - przetwarza informację

W tym rozdziale opisujemy pięć podstawowych portów we/wy:


.

 


   I Liceum Ogólnokształcące   
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

©2018 mgr Jerzy Wałaszek

Dokument ten rozpowszechniany jest zgodnie z zasadami licencji
GNU Free Documentation License.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

W artykułach serwisu są używane cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać,
zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe